پل های معلق استانبول ترکیه

معرفی:استانبول در انحصار تنگه ها و آب هاست.به همین دلیل بخش های مختلف این شهر زیبا را با پل های معلق به هم وصل میکند و در اصل 5 پل دارد که بسفر نخستین پل میباشد که بر روی تنگه بسفر ایجاد شده است.قسمت آسیاییِ استانبول را به قسمت اروپاییِ این شهر متصل می‌کند. این پل، پلی معلق و فولادی است که 1150 متر طول، 39 متر عرض و 105 متر ارتفاع دارد. فاصلهٔ سطح آب تا زیر پل 64 متر است. ساخت این پل در سال 1970 شروع شد و در تاریخ 30 اکتبر 1973 افتتاح شد. این پل بین اورتاکوی در قسمت اروپایی و بَیلَربَیی در قسمت آسیایی استانبول واقع شده‌است.پل بسفر از مهم ترین و زیبا ترین پل های جهان میباشد و شب ها با چراغ های روشنش جلوه زیبایی به شهر استانبول میبخشد.

پل های معلق استانبول ترکیه

2.پل سلطان محمد فاتح :پل سلطان محمد فاتح دومین پل استانبول میباشد و این پل که به آن ” پل دوم بسفر” نیز می گویند ، پلی دیگر به روی تنگه بسفر است که در سال 1988 ساخته شد.و از زیباترین ‏‏پل های نمادین استانبول است این پل معلق ‏فولادین منطقه کاواچوک ‏Kavacik‏ در قسمت آسیایی را به هیساروستو ‏Hisarustu‏ در منطقه اروپایی متصل می کند. این پل در ‏زمان ساخته شدن پنجمین پل معلق جهان از لحاظ طول به شمار می‌رفت ولی امروزه در جایگاه بیست و یکم قرار دارد

پل های معلق استانبول ترکیه

3.پل گالاتا:‏‏‏پل گالاتا یک پل دو طبقه است که بر روی خلیج شاخ طلایی (‏Golden Horn‏ ) کشیده شده است که در واقع منطقه تاریخی و ‏قدیمی استانبول را به منطقه گالاتا ، شیشلی و بیوگلو متصل می کند. این پل پنج بار بازسازی شده است ، اولین پل در سال ‏‏1845 ساخته شد و آخرین پل که پل کنونی می باشد در دسامبر 1994 تکمیل شد. پل گالاتا یکی از مشهورترین نمادهای شهر ‏است و بسیاری از افراد محلی برای ماهیگیری در کنار این پل صف می کشند ، بخصوص در طبقه پایین این پل ، رستوران ‏هایی که ساندویچ ماهی سرو می کنند از پرطرفدار ترین رستوران های منطقه هستند.

پل های معلق استانبول ترکیه

4.پل متروی ‏Golden Horn:این پل یکی از پل های جدیدتر شهر و زیباترین ‏‏پل های نمادین استانبول است که در سال 2014 ساخته شده است و منطقه فاتح در قسمت تاریخی شهر را به بیوگلو از ‏طریق خط متروی ‏M2‎‏ متصل می کند. ساخت این پل مشکلات و مخالفت هایی را بهمراه داشته است چرا که پایه های بلند این پل ‏باعث می شد تا نمای منطقه تاریخی شهر خراب شود ، این پایه ها بیشتر از حد مجاز بلند بودند و در نمای شهر اختلال ایجاد می ‏کردند.

پل های معلق استانبول ترکیه

5.پل یاووز سلطان سلیم:این پل جدیدترین پل ساخته شده در استانبول است که سومین پل روی تنگه بسفر می باشد. پل یاووز سلطان سلیم 26 آگوست ‏‏2016 افتتاح شد. این پل منطقه گاریپچه ‏Garipce‏ در پخش اروپایی را به پویرازکوی ‏Poyrazkoy‏ در قسمت آسیایی شهر متصل ‏می کند. با ارتفاع 322 متر – پس از پل جاده ای میلو در فرانسه – دومین پل پر ارتفاع جهان است.‏

پل های معلق استانبول ترکیه

پیشنهاد ما:استانبول قدمت 660 ساله دارد و جاذبه های توریستی بسیار زیادی دارد و هر ساله تعداد گردشگران به این شهر میروند رو به افزایش میباشد و همچنین مسافران تور استانبول در طول اقامت میتوانند به دیدن تمام مکان های دیدنی این شهر بروند و لذت ببرند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید